Könnyű falszerkezetek:
Ide tartoznak a YTONG és könnyűszerkezetes házak, amelyek OSB lapból és gipszkarton lapokból állnak.
Továbbá az olyan falszerkezetek is amik belső szigeteléssel is rendelkeznek. Ezek jellemzően az EPS zsalus házak (két EPS hőszigetelő lap közé betont öntenek), valamint ide lehet sorolni pár különlegesebb falszerkezetet, pl: Szalmaházak, szendvicsszerkezetű falakat.
Ezeknek a falaknak nincs hőtároló tömege, azaz nincs szerepe a klimatizálásban. Itt egyedül a padló és a mennyezet az ami hőtároló tömegként jelentkezik, de légfűtéssel a padlót nem igazán lehet felmelegíteni! Mivel ahhoz hogy ezt klímával valamennyire felmelegítsük nagyon erős légkeverésre lenne szűkség. ha nincs megfelelő légáramlat, akkor a padló felett egy hideg légréteg alakul ki, ami felett a meleg levegő megáll. (a padlót csak padlófűtéssel lehet átmelegíteni!)
A mennyezetet már kiválóan át tudja melegíteni a klíma, viszont a mennyezet nagyon sok esetben állmenyezett, vagy OSB lapos könnyűszerkezetes mennyezet. Esetleg e-gerendás födém+béléstest, valamilyen könnyű beton.
Ezek szintén nem jó hőtároló rendszerek.
Tehát egy ilyen házban felesleges egész nap járatni a fűtőberendezést, mivel a falak nem tudnak hőt (és hideget sem) tárolni.
Az ilyen háznál elég ha hazaérkezés előtt 1-2 órával elkezd működni a fűtőberendezés, hiszen itt gyakorlatilag csak a levegőt kell felmelegíteni.
Fontos tudni, hogy az új modern klíma tégláknak alig van hőtároló tömegük 1-3 cm es részük az ami hőtároló tömegnek számít! Azaz közelebb állnak a könnyűszerkezethez!