Miért kell felmérni a lakást a telepítés előtt?
Gyakran kapok telefonhívást, hogy mondjak egy árat, hogy pontosan mennyibe fog kerülni a klíma telepítés.
Nos egész pontos árat nem fogok tudni mondani, sőt azt sem tudom megmondani, hogy el tudom e vállalni az adott telepítést.
Ilyen esetben, csak azt tudom mondani, hogy 3 méterig, oldalfali szereléssel X forint.
Ez az ár egyébként a szerelések 70-80% ban nem is fog változni, de természetesen lehetnek drágító körülmények.
például hogy csak kettőt említsek: van aki nem a csőhoszal számol, hanem csak légvonalban, az elképzelhető, hogy légvonalban a kültéri és a beltéri között csak 3 méter a távolság, de a csőveket nem lehet a nappali közepén a levegőben elvezetni, azt csak az oldalfalra tudom felszerelni, és igy már is + 2-3 méterrel hosszabb a szerelési távolság.
De az esetleges villanyszerelés is drágíthatja a költségeket, mivel sok helyen, a klíma környékén nincs semmilyen áramforrás.
De természetesen nem csak a költségek miatt van szükség előzetes felmérésre.
Mivel nincs két egyforma ház, és nincs két egyforma igény, ezért lehetetlen felkészülni, mindenre.
Nézzük, azt hogy miket is kell nekünk figyelembe venni a szerelésnél.
Beltéri és a kültéri egység helye:
Amikor kiérkezünk egy házhoz akkor a tulajdonosnak álltalában konkrét elképzelése van a beltéri egység elhelyezésével kapcsolatban.
De gyakori este, hogy a kiszemelt hely a szerelésre nem megfelelő.
Nekünk ugye, össze kell csöveznünk a kültéri és a beltéri egységet.
Ezzel még nem is lenne baj, mert a hűtőközeg a zárt rendszerben felfelé is tud haladni.
De amire sokan nem gondolnak, az az, hogy a klímában kondenzvíz is keletkezik, ezt pedig el kel vezetnünk, többnyire gravitációs úton.
Sok esetben egy alacsonyabb lakásban az ajtó felett már nincs elég hely, hogy a vízcsövet elvezessük.
Lehetőség lenne beépíteni csepp víz szivattyút, de ezzel három baj van.
1: Drága
2: „hangos” (lakásba este már zavaró)
3: Ha meghibásodik, akkor komoly károkat tud okozni.
De volt már olyanra is példa, hogy egy tetőtéri lakásban a ferde oldalfalra szerettek volna klímát szereltetni. Ez szintén a kondenzvíz miatt nem jó ötlet, mivel a víz a földre csöpögne a készülékből. (fűtő üzemmódban ez az elhelyezés is működhetne)
A kültéri egység elhelyezése ugyanígy nem mindig egyszerű.
Sokan nem veszik figyelembe hogy ezeknek van hangja, és nem biztos hogy a legjobb helye a hálószoba ablak alatt/felett lenne.
Ha megtaláltuk a helyet, akkor jöhet a következő kérdés.
Miből van a fal?
Egész más szerszámokat igényel, egy könnyű szerkezetes ház, beton, tégla fal, vályog, vert fal, Itong, stb….
Ugyanúgy nem mindegy hogy milyen rögzítő elemeket használunk, mindegyik falszerkezethez másfajta rögzítő elem kell.
Még az sem mindegy hogy milyen téglából építették a házat.
Egy régi B30 as falazóelem, viszonylag masszív, még kalapáccsal sem könnyű szétverni. Ezzel szemben egy mai modern tégla olyan vékony szerkezet, hogy csak vegyi (ragasztó) dübel használható hozzá biztonságosan.
Falazat szempontjából a legrosszabb, a vályog vagy vert fal.
Ezek alig tudnak megtartani súlyt. Gyakorlatilag a beltéri egységet is 15-20 cm es dübellel kel rögzíteni, hogy biztos hogy a falba maradjon.
De volt már olyan is, hogy annyira instabilnak tűnt, hogy a tulajdonos is azt kérte, hogy átmenő csavarokkal rögzítsük a kültéri egységet. (természetesen a csavarok be lettek süllyesztve a falba, igy az vakolás után nem látszik)
Egyre többen szeretnék a kültéri egységet a tetőn elhelyezni.
Ez is megoldható. Persze ennek az ára is magasabb, mivel már egy tető konzol is 15-20.000 Ft, és azért a szerelés is bonyolultabb és megterhelőbb, mint oldalfalra szerelni.
De vannak olyan tetők, amire szerelést jelenleg nem vállalunk túl magas, túl ferde.
Ezekhez vagy emelőkosaras daru kell, vagy alpinista.
Darut nem lenne nehéz kölcsönözni. Persze az árat ez alaposan megdobná.
A gond az, hogy évente 2x takarítani is kell ezeket, amihez szintén daru kellene.
Elektromos áram:
A klíma működéséhez áram kell, ezzel talán nem mondok újat.
Mégis, amikor eljutunk arra a pontra, hogy megvan a beltéri és a kültérinek az ideális hely, és felteszem a kérdést, hogy honnan lesz áram……
Akkor sajnos a legtöbb esetben csak hümmögnek.
Sajnos a legtöbb lakás nincs felkészítve klíma fogadására.
Az újabb építésű házaknál már jó esetben gondoltak erre is, de a régi 20 -30 éves házaknál ez is komoly gondot szokott okozni.
Eddig mindig sikerült megoldanunk, de sokszor bármennyire is egyszerűnek tűnik, 1db vékony vezetéken áramot juttatni a klímában, ez sok esetben mégis nagyon nehéz. Főleg azért mert senki nem szeretne a lakásban még egy kábelcsatornát látni, vagy egy konnektorba bekötött vezetéket nézegetni.
Sajnos ezek néha elkerülhetetlenek, hiszen mi sem vagyunk varázslók.
De mindig törekszünk arra, hogy a legkevésbé zavaró megoldást válaszuk.
pl.: padlástérből, garázsból áramot nyerni…..
Sajnos néha elkerülhetetlen, egy villanyszerelő bevonása is, főleg olyan régi épületeknél, ahol nincs földelt vezeték, az ilyen házakban rendszerint még 50 éves alumínium vezetékek vannak a falakban.
Noha egy klíma készülék kevesebb áramot vesz fel, mint a legtöbb hajszárító, mégis veszélyes egy ilyen régi rossz hálózatra rákötni.
Egész más amikor mondjuk egy hajszárítót 10 percig használunk, vagy amikor a klímát több napig folyamatosan járatjuk.
A régi rossz kötések és az oxidálódott 50 éves vezetékek úgy tudnak melegedni, hogy a kismegszakítót nem verik le.
Ez pedig potenciális tűzveszélyt jelent a lakásban.
Talán látható, hogy ahány ház, annyi féle helyzet.
Felmérés nélkül egyszerűen lehetetlen felkészülni mindenre.
Rendszerint a szerelésre olyan szerszámokkal érkezünk, amire tényleg szükség lesz.
Egy 2-3 méteres szereléshez nem fogunk berakni az autóba hűtőközeget és mérleget, mert biztos hogy nem lesz rá szükség.
Egy könnyűszerkezetes házba is felesleges vinni, a gyémánt magfúró gépet.
De előzetes felmérés nélkül azt sem tudnám, hogy az adott házhoz milyen konzolt kellene vinni, oldalfali konzolból is van 2-3 féle, tető konzolból is van legalább ennyi, és persze akár a földre vagy állványra is lehet helyezni a kültéri egységet.
Egész más méretű csövekre van szükség egy 5kW feletti klímához, mint egy 3,5kW os géphez.
Mekkora létra kell a szereléshez és hány darab?
Van ahova elég egy 3 méteres létra, és van ahova 7 méteres kell.
Van olyan szerelés amit 1 ember is gond nélkül megold, és van olyan szerelés, ahova 2 ember kell.
Egyszerűen felmérés nélkül túl sok a változó, nem lehet az autóban 10 féle konzol, és 4×100 méter rézcső, stb….